KCBS-VDB18
Color:
Slate
Dimensions:
18" W
x 21" D
x 34.5" H
Stocked:
QuickSHIP
Type:
Built-In
Vanity Base
Certifications:
CARB2, E-1
Warranty:
One Year Limited Warranty
Ask about additional special order colors and styles.
PRODUCT DETAILS
Cabinet Box: 1/2”, 7 Ply, Plywood
Drawer Box: 5/8” Solid Wood, Dovetailed
Drawer Slides: Under Mount, Full Extension, Metal, Soft Close with Ball Bearings
Wood Species: Birch
Base Corner Reinforcement: 3” Plywood Blocks or Stretchers
Face Frame: 1-1/2” Rails and Stiles, Solid Wood
Full Overlay Drawer Face
Drawer Head: 5 Piece with Solid Center Panel; 3” Stiles and 2” Rails
Assembly: Glue and Staples, No Cams or Brackets
Toe Kick Depth: 3.75"
RELATED OPTIONS
24"
Slate
30"
36"
12"
15"
36"
36"
36"
RELATED ITEMS
Items in
GREEN
are available via Quick
SHIP
ToeKick:
SKU: KCBS-TKS8
96" W x 4.5" H x 0.25" D
Filler:
SKU: KCBS-F396
3" W x 96" H x 0.75" D
Touch Up Kit
SKU: KCBS-TUKIT
Touch Up Spray
SKU: KCBS-SPRAYCAN
FEATURED
Collection:
Brooklyn
SKU:
KCBS-VDB18
Color:
Dimensions:
18" W
x 21" D
x 34.5" H
Stocked:
QuickSHIP
Type:
Built-In
Vanity Base
Certifications:
CARB2, E-1
Warranty:
One Year Limited Warranty
PRODUCT DETAILS
Wood Species: Birch
Full Overlay Drawer Face
Toe Kick Depth: 3.75"
RELATED OPTIONS
RELATED ITEMS
Items in
GREEN
are available via Quick
SHIP
ToeKick:
SKU: KCBS-TKS8
96" W x 4.5" H x 0.25" D
Filler:
SKU: KCBS-F396
3" W x 96" H x 0.75" D