KCBS-V24-2
Color:
Slate
Dimensions:
24" W
x 21" D
x 34.5" H
Stocked:
QuickSHIP
Type:
Built-In
Vanity Base
Certifications:
CARB2, E-1
Warranty:
One Year Limited Warranty
Ask about additional special order colors and styles.
PRODUCT DETAILS
Cabinet Box: 1/2”, 7 Ply, Plywood
Wood Species: Birch
Door Hinge: 6 Way Adjustable, Soft Close
Shelves: Adjustable, 3/4” Plywood
Base Corner Reinforcement: 3” Plywood Blocks or Stretchers
Face Frame: 1-1/2” Rails and Stiles, Solid Wood
Full Overlay Door: 5 Piece with Solid Center Panel; 3” Stiles, Rails
Assembly: Glue and Staples, No Cams or Brackets
Toe Kick Depth: 3.75"
RELATED OPTIONS
30"
Slate
36"
12"
15"
18"
36"
36"
36"
SKU: HAH8910WH
RELATED ITEMS
Items in
GREEN
are available via Quick
SHIP
ToeKick:
SKU: KCBS-TKS8
96" W x 4.5" H x 0.25" D
Filler:
SKU: KCBS-F396
3" W x 96" H x 0.75" D
Touch Up Kit
SKU: KCBS-TUKIT
Touch Up Spray
SKU: KCBS-SPRAYCAN
FEATURED
Collection:
Brooklyn
SKU:
KCBS-V24-2
Color:
Dimensions:
24" W
x 21" D
x 34.5" H
Stocked:
QuickSHIP
Type:
Built-In
Vanity Base
Certifications:
CARB2, E-1
Warranty:
One Year Limited Warranty
PRODUCT DETAILS
Wood Species: Birch
Toe Kick Depth: 3.75"
RELATED OPTIONS
SKU: HAH8910WH
RELATED ITEMS
Items in
GREEN
are available via Quick
SHIP
ToeKick:
SKU: KCBS-TKS8
96" W x 4.5" H x 0.25" D
Filler:
SKU: KCBS-F396
3" W x 96" H x 0.75" D