SKU: 15MARCAL24P
Series: Marvel
Color: Calacatta Extra
Size: 24" x 24"*
Thickness: 9 mm
Composition: Porcelain Stoneware Coloured in Body
Finish: Lappato
Stocked: Special Order Import ?
Stock Status:
This product is available via Special Order, and will deliver in approximately 10-12 weeks.
Country: Italy
Sizes listed are approximate. Actual sizes with acceptable variances may be listed in the brochure.
TRIM
  • 3" x 24" Lappato Bullnose
  • 3" x 24" Matte Bullnose
TECHNICAL INFORMATION
Surface Rating: Mohs Scale: 5
SLIP: COF: Dry ≥ .60
Wet ≥ .60
?
HOW IS SLIP MEASURED?
Slip Resistance may also be measured using a Pendulum Test.
Class 0: Dry indoor areas only.
Class 1: Dry indoor with slope less than 6 degrees.
Shade Variation: MODERATE ?
shade variation rating chart
Shade Variation Rating: MODERATE
Clearly distinguishable texture and/or pattern within similar colors.
Eco-Certification EU Eco Label ?
FAQs: Click here for Information about Tile
RELATED ITEMS
Items in GREEN are available via QuickSHIP
5/8" x 5/8"
(Lappato)
5/8" x 5/8"
(Shiny)
1" x 3"
(Lappato)
1" x 3"
(Matte)
12" x 24"
12" x 24"
(Matte)
12" x 22"
(Shiny)
24" x 24"
24" x 24"
24" x 24"
1" x 3"
1" x 3"
12" x 24"
12" x 24"
12" x 22"
24" x 24"
24" x 24"
24" x 24"
OTHER COLORS
Calacatta Extra
15MARCAL24P
Calacatta Extra
15MARCAL1224N
15MARCAL24P
15MARCAL1224N
CATALOGS
Marvel Brochure
Technical Specs
Certifications
Warranty
Care + Maintenance
TRIM
  • 3" x 24" Lappato Bullnose
  • 3" x 24" Matte Bullnose
TECHNICAL INFORMATION
Surface Rating: Mohs Scale: 5
SLIP: COF: Dry ≥ .60
Wet ≥ .60
?
HOW IS SLIP MEASURED?
Slip Resistance may be measured using a Pendulum Test.
Slip Resistance may also be measured using a Ramp Test.
Shod Ramp Test: R9 (minimal) to R13 (maximum)
Barefoot Ramp Test: A (minimal) to B (maximum)
Shade Variation: MODERATE ?
shade variation rating chart
Environmental Rating: EU Eco Label
RELATED ITEMS
1" x 3"
1" x 3"
12" x 24"
12" x 24"
12" x 22"
24" x 24"
24" x 24"
24" x 24"